Adventní prohlídky u Clam-Gallasů na Grabštejně
- Grabštejn ()
- 14. 12. 2019–15. 12. 2019
- 10.00–14.00
1. 1. 2019 až 1. 3. 2020
Vyvrcholením celého roku je výstava Spravedlnost bez bázně: Gallasové a Clam-Gallasové v Čechách, kterou budete moci zhlédnout v Oblastní galerii Liberec od 13. prosince 2019 do 1. března 2020. Výstava představuje třísetleté působení těchto šlechtických rodů na jejich severočeských panstvích. Vybavení z rodinných sídel, portréty či historická vyobrazení hradů, zámků a měst – to vše spolu s edukačními programy a komentovanými prohlídkami – připomene veřejnou činnost i soukromé záliby jednotlivých členů rodu. Výstavu připravil Národní památkový ústav ve spolupráci s Oblastní galerií Liberec, Ústavem dějin umění AV ČR, v.v.i. a Technickou univerzitou v Liberci. Je vyvrcholením projektu Po stopách šlechtických rodů, realizovaným Národním památkovým ústavem od roku 2011, v letošním roce zaměřeným na rod Gallasů a Clam-Gallasů. Součástí výstavy jsou haptické modely hradu a zámku Frýdlant, hradu Grabštejn a zámku Lemberk.
Více informací zde:
Rod Gallasů a Clam-Gallasů je dnes spojován především se severními Čechami, avšak jeho působnost lze vztáhnout téměř na celou tehdejší monarchii. Jeho členové jsou jako úředníci u dvora neodmyslitelně spjati s Vídní i s Prahou. V obou městech je reprezentují výstavní paláce – klasicistní Clam-Gallasovský palác ve Vídni a umělecky velice cenný pražský barokní Clam-Gallasův, resp. Gallasův palác. V Praze tento rod připomíná i romantická zahrada Klamovka.
Příslušníci rodu byli příbuzensky provázaní i s dalšími významnými rodinami habsburské monarchie, jako byli Schwarzenbergové, Dietrichsteinové, Colonna-Felsové, Kinští, Liechtensteinové, Auerspergové, Sporckové, Clary-Aldringenové, Mitrovští, Colloredo-Mansfeldové a další. Jejich osudy byly protkány různými příběhy celé tehdejší monarchie. Účastnili se korunovací, císařských zahraničních cest, diplomatických misí či válek. Výrazně se angažovali také v umění a charitě. Jejich jméno je neodmyslitelně spjato s takovými velikány hudby, jako byl Wolfgang Amadeus Mozart či Ludwig van Beethoven, nebo malíři Josef Führich, Josef Bergler či sochař Heinrich Karl Scholz.
Clam-Gallasové stáli u zrodu Společnosti vlasteneckých přátel umění, Vlasteneckého muzea v Čechách, pražské konzervatoře a mnohých jiných institucí podobného věhlasu. V regionech se pak zasadili o výraznou stavební činnost, podporu barokní zbožnosti, lesního hospodářství či lázeňství, s čímž je spojeno i zpřístupnění prvního hradního muzea ve střední Evropě – roku 1801 na Frýdlantě.
Cílem projektu bylo a je přiblížit formou přednášek, výstav, prohlídek i dalších společenských a kulturních akcí přínos tohoto rodu nejen pro české země a jejich regionální historii. Zájemci o historii měli možnost navštívit místa spojená s tímto rodem, realizovaly se dny otevřených dveří, speciální prohlídky, přednášky, výstavy, ale třeba také slavnosti, cykloprohlídky a další. Byly vydány speciální vstupenky, suvenýrové předměty, výroční a sběratelské známky a vizitky, návštěvníky jistě potěšila i možnost sníženého vstupného na vybraných objektech spojených s rodem Gallasů a Clam-Gallasů.
Přestože na hradech a zámcích skončila oficiální část sezony, na hradě a zámku Frýdlant, hradě Grabštejn a zámku Lemberk v projektu pokračujeme a na advent a vánoční období chystáme řadu akcí.
Hrad a zámek Frýdlant:
www.zamek-frydlant.cz; Facebook; Instagram
Hrad Grabštejn:
www.hrad-grabstejn.cz; Facebook
Zámek Lemberk:
www.zamek-lemberk.cz; Facebook
Do projektu jsou zapojeny další zámky ve správě Národního památkového ústavu: Krásný Dvůr, Libochovice, Opočno a Sychrov. K roku Gallasů a Clam Gallasů se připojí další státní i soukromé subjekty: Domov Rožďalovice, Klášter Hejnice: vzdělávací, konferenční a poutní dům, Krajská vědecká knihovna v Liberci, Lesy České republiky, Liberecký kraj, město Frýdlant, Oblastní galerie Liberec, Panský dům a Pyramida na Jizerce, Římskokatolická farnost - arciděkanství Mladá Boleslav, Římskokatolická farnost děkanství Rožďalovice, Římskokatolická farnost Hejnice a chrám Navštívení Panny Marie v Hejnicích, SOU a SOŠ Horky nad Jizerou, město Liberec, Šámalova chata v Bedřichově, Technická univerzita v Liberci, Ústav dějin umění Akademie věd ČR, zahradní restaurace Klamovka, Zámecký pivovar Frýdlant a zámek Rokytnice v Orlických horách.
Patronátu nad projektem se ujal Nadační fond Clam-Gallas Stiftungsfonds, založený v roce 2015 potomky Clam-Gallasů.
Více o rodu Gallasů a Clam-Gallasů
Tipy na výlety v souvislosti s rodem Gallasů a Clam-Gallasů
2. 12. 2019
Dovolujeme si Vás pozvat na výstavu Spravedlnost bez bázně: Gallasové a Clam-Gallasové v Čechách, kterou budete moci zhlédnout v Oblastní galerii Liberec od 13. prosince...
7. 10. 2019
Ačkoliv se letošní ročník projektu Po stopách šlechtických rodů zaměřený na rody Gallasů a Clam-Gallasů pomalu přibližuje ke svému konci, máme vám i nadále co nabídnout.
5. 6. 2019
O víkendu se opět otevřou zámecké parky a zahrady! Ve dnech 8. a 9. června se totiž uskuteční devátý ročník akce Víkend otevřených zahrad. Letos navštivte třeba ty,...
2. 12. 2019
vydal ÚPS na Sychrově
Generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková, ředitel Oblastní galerie Liberec Jan Randáček a hejtman Libereckého kraje Martin Půta si Vás...